Нейрореабілітація – відновлення рухових функцій
Неврологічні хвороби входять до числа п’яти найпоширеніших причин інвалідизації пацієнтів, причому частота діагностування патологій цього типу зростає з кожним роком.
Нейрореабілітація – це комплекс заходів, спрямованих на відновлення функцій тіла, втрачених через неврологічну патологію (наприклад, інсульт) або травму. Це досить складний і тривалий процес, у результаті якого фахівцям вдається частково або повністю усунути функціональні порушення.
Коли показана нейрореабілітація?
Цей метод застосовують у разі інсульту, розсіяного склерозу, ДЦП, травм спинного мозку і черепно-мозкових, невропатій та інших хвороб, а також для реабілітації після операцій і травм.
Показаннями до нейрореабілітації є порушення:
- рухових функцій;
- рівноваги;
- чутливості рук і ніг;
- координації;
- мовленнєвої функції;
- ковтальної функції;
- психоемоційні (тривожність, депресія, агресивність, панічні атаки тощо);
- втрата пам’яті, здатності логічного мислення тощо.
Цілі нейрореабілітації
Метою комплексного лікування є відновлення функцій, які були втрачені. Особливістю неврологічного відновлення є використання унікальних здібностей мозку – його неймовірна пластичність і адаптаційна здатність до будь-яких ситуацій активізує відновлювальні процеси ще до втручання фахівців. Головне завдання лікарів у цій ситуації – надати допомогу мозку і направити його роботу в потрібне русло.
Грамотно складена система реабілітаційних заходів дає можливість активізувати раніше неактивні нервові закінчення і створювати нові міжнейронні зв’язки для компенсації неврологічного дефіциту, який виник через захворювання або травму.
Сучасні прийоми нейрореабілітації ґрунтуються на трьох моделях контролю руху:
- рефлекторній;
- системній;
- багаторівневій.
Відновлення здатності здійснювати окремі рухи поєднують із опрацюванням комплексних рухових завдань, ерготерапією та когнітивною стимуляцією.
Згідно з дослідженнями, найкращі результати досягаються в тому разі, якщо реабілітація починається якомога швидше після травми, одразу після стабілізації стану пацієнта.
Кваліфікована нейрореабілітація здатна:
- Повернути можливість самостійної життєдіяльності: побутового самообслуговування, пересування, виконання щоденних завдань. У разі вроджених патологій – допомогти стати максимально самостійними та незалежними від сторонньої допомоги.
- Звести до мінімуму ускладнення, які виникають після неврологічних уражень.
- Повернути здатність до повноцінної комунікації з людьми.
- Нормалізувати психологічний стан, зняти пригніченість, тривожність, створити позитивний оптимістичний настрій.
Якщо повністю усунути фізичні порушення не представляється можливим – допомогти змиритися з новими умовами життя й адаптуватися до них.
Основні принципи нейрореабілітації
Комплексне лікування буде успішним у разі дотримання двох основних принципів:
- Ранній початок відновлення. Це допоможе домогтися найкращих результатів і уникнути вторинних ускладнень.
- Регулярність і тривалість. Дотримання графіка занять і процедур, а також підтримання його навіть після виписки додому є запорукою успіху в процесі відновлення пацієнта.
Нейрореабілітація: комплекс процедур і вправ
Першим етапом процесу є комплексна діагностика, яку проводить команда вузькопрофільних лікарів: невролог, логопед, реабілітолог тощо. Після встановлення ступеня і характеру порушень складається індивідуальний план нейрореабілітації.
Комплекс заходів з нейрореабілітації може включати:
- процедури для активізації рухових здібностей і відновлення їхнього обсягу: кінезіотерапія, ЛФК тощо;
- заходи для відновлення чутливості та функцій м’язів: мануальна терапія, рефлексотерапія, фізіотерапія;
- масажі;
- тренування для відновлення рівноваги та координації;
- вправи з нейропсихологом, психотерапію тощо.
Щоб повернути можливість виконання рухів, необхідно не тільки виконувати спеціальні вправи, а й пройти лікувальні масажі, курси фізіотерапевтичних процедур, рефлексотерапію, плазмотерапію, лазерну терапію та інші процедури за індивідуальною програмою реабілітації, складеною для пацієнта.