Наслідки інсульту в жінок і чоловіків
Інсульт – дуже поширене захворювання в Україні, яке перебуває на другому місці за рівнем смертності та інвалідизації пацієнтів. Якщо раніше від нього страждали переважно люди похилого віку, то зараз напади дедалі частіше трапляються в молодих.
Головною небезпекою крововиливу в мозок є його наслідки. Без належної своєчасної допомоги та реабілітації пацієнт практично завжди залишається інвалідом, може впасти в кому або померти.
Види інсультів та їхні наслідки
Інсульт – це гостре порушення кровообігу в головному мозку, яке спричиняє загибель мозкової тканини внаслідок кисневого голодування.
У медицині розрізняють два види інсультів: ішемічний і геморагічний. Вони відрізняються за характером порушення кровообігу і мають різні наслідки, які однаково проявляються у чоловіків і жінок.
Ішемічний
У цьому разі порушення кровотоку відбувається при звуженні або закупорці судин у головному мозку. Це частий наслідок при атеросклерозі, миготливій аритмії, гіпертонічній хворобі. У цьому разі цілісність судини зберігається, але потік крові зупиняється через закупорку або спазм судини.
Як правило, напад зачіпає одну зі сторін мозку. При ураженні лівої частини мозку страждає права частина літа, при ураженні правої – ліва частина. Такий напад може статися в будь-який час, але зазвичай відбувається вночі або ближче до ранку. Він може трапитися різко або розвиватися протягом кількох днів.
Основні наслідки:
- зниження рухових функцій;
- параліч одного боку тіла (повний або частковий);
- втрата пам’яті;
- втрата мовленнєвої функції;
- змінюється характер і звична поведінка, з’являються спалахи агресії, нервозність або апатія, плаксивість тощо;
- може з’явитися посттравматична епілепсія;
- можуть зникнути природні рефлекси: ковтання, утримання сечі, калу тощо.
Геморагічний
Інсульт цього виду супроводжується порушенням цілісності судини в мозку, тому його наслідки будуть набагато серйознішими. Третина людей з таким діагнозом стає інвалідами або паралізованими, а ризик смерті зростає до 60 – 90%.
Цей вид нападу здебільшого виникає у людей із підвищеним АТ через гіпертонічний криз. У деяких випадках його причиною є аневризми.
До його основних наслідків відносять:
- параліч рук і ніг (повний або частковий);
- втрата концентрації;
- проблеми з координацією;
- значне зниження зору або повна сліпота;
- запаморочення, безсоння;
- порушення пам’яті;
- втрата мовленнєвої функції, здатності логічного мислення;
- зміна характерної поведінки: агресивність, депресія, апатичність;
- болі в різних ділянках тіла;
- можлива поява епілепсії.
Обширний
Це найважчий вид нападу, який вражає великий об’єм головного мозку і великі судини. Він може пошкодити одну або обидві частини мозку. Великий інсульт буває стовбуровим. У 95% випадків цей вид нападу призводить до летального результату.
Якщо пацієнт виживає, у нього діагностують ураження дихальної та серцево-судинної систем, втрату базових рефлексів (наприклад, ковтальної функції), а також інші наслідки.
Одним із найважчих ускладнень стає набряк мозку. Через порушення току крові та обміну речовин у мозку на клітинному рівні накопичується рідина, яка тисне на сусідні ділянки, що може спричинити судоми, проблеми з роботою серця, легенів, а також повторний інсульт.
Як визначають наслідки інсульту?
Після нападу, людина проходить детальну діагностику для визначення обсягу та характеру порушення і розробки ефективного плану лікування та реабілітації.
Діагностика включає візуальний огляд, неврологічну діагностику, дослідження на КТ і МРТ, ультразвукове дослідження судин, ЕКГ, ангіографію тощо.
Можливості відновлення індивідуальні у кожної людини. Переважно вони залежать від швидкості та якості медичної допомоги, а також подальшої реабілітації. Її має бути розпочато відразу ж після стабілізації хворого. Якщо всі життєвоважливі показники прийшли в норму, необхідно починати відновлювати функції. В ідеальному варіанті це роблять у лікарні під контролем лікарів.
За сприятливого перебігу та своєчасної медичної допомоги приблизно 30% хворих повністю або частково повертають втрачені функції. Вкрай важливо проводити профілактику повторного нападу, оскільки він у 70% випадків призводить до летального результату.
30.09.2024